Makléř šokoval ve vysílání BBC výroky o krizi, nejspíš se jednalo o podvodníka

Alessio Rastani, který se představil jako zkušený makléř, šokoval celý svět, když na BBC prohlásil, že všem vládne Goldman Sachs a krize je neodvratitelná, protože bankéři na ní vydělají. Hned se ovšem objevila řada spekulací, podle kterých si z novinářů vystřelil profesionální vtipálek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC

BBC | Foto: Kateřina Křenová

Podle některých informací na internetu je Rastani součástí recesistické skupiny Yesmen, jejíž členové si hrají na zaměstnance velkých firem a snaží se ošálit novináře.

V minulosti už se jim povedlo BBC nachytat, když jeden z nich vystoupil jako mluvčí společnosti Dow Chemical. Přiznal zodpovědnost za tragickou nehodu chemičky v Bhopalu, při které v 80. letech zemřelo 5 až 18 tisíc lidí, a slíbil obří odškodné pro všechny pozůstalé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda hledal podrobnosti o makléři, který šokoval ve vysílání BBC

Podle deníku Telegraph je ale pravda mnohem prozaičtější. Rastani prý žije v řadovém domku, který mu nepatří, a rozhodně nepatří k úspěšným makléřům. Deník totiž vypátral, že není zaregistrovaný jako makléř u britského burzovního dozoru a jeho firma za poslední 4 roky prodělala přes 10 tisíc liber.

Sám Rastani pak deníku řekl, že se chtěl jen předvést v televizi, ale že všechno, co řekl, je pravda.

Nedostatek času vede k chybování

Nabízí se otázka, jak je možné, že se někdo takový vůbec do vysílání BBC dostal. Živá vysílání jsou sice divácky vděčná svou bezprostředností, dochází při nich ale častěji k chybám. Nedostatek času a hektická práce vedou často ke zjednodušování, nečekané problémy ale mohou nastat i pokud si novináři důkladně neprověří totožnost hosta.

„Dokážu si představit, že volat do centrálního registru makléřů je zdlouhavé, a tak kvůli rychlosti mohli Rastaniho totožnost třeba ověřit jen přes sociální sítě. A chyba je na světě,“ domnívá se Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

„Nebo v touze po senzaci, jakou by takovéto odhalení bezpochyby bylo, zapomněli novináři na opatrnost. No a nebo se někomu líbilo, co chtěl Rastani říct. Stačí si do rukou vzít dnešní Právo, kde Jan Keller chválí právě Rastaniho výstup s tím, že se konečně někdo odvážil říct pravdu. Přitom v době, kdy psal svůj komentář stačilo jen naťukat Rastaniho jméno do vyhledávače, aby bylo každému jasné, že to nemusí být tak, jak to vypadá,“ dodává.

Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme