Druhé největší švýcarské bance Credit Suisse klesly akcie o 30 procent. Může za to saudský investor
Švýcarský finanční regulátor FINMA a tamní centrální banka uvedly, že centrální banka poskytne bance Credit Suisse likviditu, „bude-li to nutné“. Informovala o tom agentura Reuters. Podle obeznámených zdrojů cizí vlády a nejméně jedna banka vyvíjely tlak na Švýcarsko, aby jednalo.
Obě instituce ve společném prohlášení uvedly, že Credit Suisse „splňuje požadavky na kapitál a likviditu kladené na systémově významné banky“.
Dodaly, že „neexistují žádné náznaky přímého rizika nákazy pro švýcarské instituce v důsledku současných otřesů na americkém bankovním trhu“.
Akcie Credit Suisse, druhé největší švýcarské banky, se ve středu propadly až o 30 procent. Později část ztrát smazaly a za středeční seanci odepsaly přes 24 procent.
Šéf nástupnické banky po zkrachovalé Silicon Valley Bank: Vše funguje jako obvykle, vklady jsou chráněné
Číst článek
Důvodem propadu akcií bylo vyjádření největšího investora Credit Suisse, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii.
Akcie Credit Suisse za posledních 12 měsíců ztratily téměř tři čtvrtiny své hodnoty a propadly se na historická minima. V roce 2008 se jejich hodnota pohybovala kolem 80 švýcarských franků, ve středu uzavřely 1,7 švýcarského franku.
Credit Suisse bývala symbolem švýcarské spolehlivosti, její pověsti však ublížila řada skandálů. Banka utrpěla obrovské ztráty kvůli bankrotu finanční společnosti Greensill, která podporovala ocelárnu Liberty Steel, a kvůli pádu amerického fondu Archegos.
Mezi další skandály patřilo bezprecedentní domácí stíhání týkající se praní špinavých peněz pro zločinecký gang. Banka kompletně obměnila vrcholové vedení a prochází druhým plánem restrukturalizace za několik let.