Rada Evropy vyloučila Rusko kvůli invazi na Ukrajinu, po 26 letech členství

Rada Evropy která dohlíží na stav demokracie a lidských práv ve více než čtyřech desítkách členských zemí, ve středu oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu vyloučila Rusko. Výbor ministrů RE v prohlášení uvedl, že Ruská federace přestává být jejím členem ode dneška, po 26 letech členství.

Štrasburk (Aktualizováno: 16:25 16. 3. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Rady Evropy ve Štrasburku

Budova Rady Evropy ve Štrasburku | Zdroj: Profimedia

Rusko se členem Rady Evropy, která nijak nesouvisí s Evropskou unií, stalo v roce 1996. Jeho odchod z této organizace mimo jiné znamená, že nebude vázáno Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv.

Rozhodnutí, které agentura AP označila za bezprecedentní, přichází po týdnech odmítavých reakcí na kroky ruského prezidenta Vladimira Putina. Kreml svou vojenskou invazi na Ukrajinu obhajuje potřebou sousední zemi demilitarizovat, „denacifikovat“ a zabránit údajné genocidě ruskojazyčného obyvatelstva.

Výbor Rady ministrů Rady Evropy pozastavil členství Ruska v této instituci den po začátku ruské invaze na Ukrajinu, kam ruská vojska vpadla 24. února. Na začátku tohoto týdne pak zahájil proces vyloučení. Po oznámení, že Rusko přišlo o své členství, se zaměstnanci Rady Evropy vydali před její sídlo ve Štrasburku, kde symbolicky sundali ruskou vlajku.

‚Nástroj protiruské politiky‘

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve středu uvedl, že Rusko by Radu Evropy opustilo bez ohledu na vyloučení. Připomněl, že Moskva v úterý formálně oznámila Rada Evropy, že tuto organizaci opouští. V rozhovoru se stanicí RBK řekl, že země NATO a EU „zneužívají své většiny v radě a nakonec ji přeměnily v nástroj protiruské politiky“.

Členem Rady Evropy je Ukrajina, která k vyloučení Ruska opakovaně vyzývala a dnešní krok přivítala. „Pro Rusko není v evropských orgánech místo, protože vede barbarskou útočnou válku proti Ukrajině a páchá četné válečné zločiny,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Není jasné, kdo vyloučení podpořil, protože výbor ministrů Rady Evropy dospěl k rozhodnutí za zavřenými dveřmi. Když ale na začátku týdne zahájil proces vyloučení, jednomyslně krok podpořil.

Ukončení ruského působení v Radě Evropy znamená odchod ze všech jejích mechanismů, včetně Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku. Na ten je obecně možné se obracet se stížností poté, co jednotlivci vyčerpali všechny vnitrostátní opravné prostředky. Jednotlivci, kteří si stěžují na porušení svých práv, se tedy musí nejprve obrátit na soudy dané země, a to včetně tribunálů nejvyšších. Podle agentury AFP je Rusko zemí, jejímiž kauzami se soud ve Štrasburku zabývá nejčastěji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme