Persona non grata. Kontroverzní guvernérka v USA má zákaz vstupu na téměř pětinu svého státu

Guvernérka amerického státu Jižní Dakota Kristi Noemová má aktuálně zakázaný vstup skoro na pětinu území státu, který vede. Tento týden o tom píšou americká média poté, co několik místních kmenů původních obyvatel rozhodlo, že Noemová do jejich rezervací nesmí. Opatření přijaly po jejích nelichotivých vyjádřeních o rodinném životě v těchto komunitách nebo o údajných vazbách kmenů na zločinecké skupiny.

Pierre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kristi Noemová a Donald Trump

Kristi Noemová a Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Problémy republikánské guvernérky poutají značnou mediální pozornost, neboť Noemová byla dosud brána jako jeden z politiků, které by si mohl exprezident Donald Trump vybrat jako svého viceprezidentského kandidáta pro listopadové volby.

Trump schválil platbu za mlčení pornoherečce, líčil několik hodin klíčový svědek Cohen

Číst článek

V uplynulých týdnech už její jméno plnilo titulní stránky kvůli skandálu kolem její nové knihy. Do té zahrnula i příběh o tom, jak na rodinné farmě kdysi zabila agresivního psa, či nepravdivé tvrzení o setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Její dlouhotrvající neshody s původními národy vyostřila vyjádření ze dvou březnových mítinků s voliči. „Jejich děti nemají žádnou naději. Nemají rodiče, kteří by se starali a pomáhali jim,“ řekla tehdy Noemová o rodinách v rezervacích.

Vzápětí připojila kritiku nejmenovaných kmenových náčelníků, kteří podle ní „osobně profitují z toho, že tam jsou kartely“. Odkazovala přitom na mexické zločinecké skupiny pašující drogy do Spojených států, podle zpravodajské společnosti BBC však v tomto směru nepředložila důkazy.

Nežádoucí osoba

Ryan Cournoyer, který je členem zastupitelstva rezervace Yankton Sioux, řekl televizi CNN, že guvernérka se od té doby za urážku neomluvila a ani nevyjádřila žádnou lítost. Uvedený kmen je zatím posledním, který Noemovou označil za nežádoucí osobu.

Americká vláda dá miliony dolarů na obnovu stád bizonů. Zvířata se vrátí na území původních kmenů

Číst článek

„Tohle rozhodnutí nepřichází po jednom nebo dvou incidentech, nýbrž po letech, kdy sledujeme škodlivé a agresivní kroky guvernérky proti kmenům,“ dodal Cournoyer.

Zákaz vstupu už předtím dostala Noemová také od kmenů Sisseton Wahpeton Oyate, Standing Rock Sioux, Cheyenne River Sioux, Rosebud Sioux, a Oglala Sioux. Další tři komunity původních obyvatel zatím takovéto opatření nepřijaly, uvádí televize ABC News.

Dvaapadesátiletá guvernérka, která vede Jižní Dakotu od roku 2019, mezitím vydala prohlášení, v němž kmenové lídry vyzývá, aby „vykázali kartely ze své půdy“. Předseda rady kmene Sisseton Wahpeton Oyate J. Garret Renville reagoval slovy, že obvinění Noemové jsou nepodložená a „hluboce urážlivá“.

Jak kontroverze ovlivní šance Noemové stát se Trumpovým volebním partnerem, není jasné, píše ABC News, „protože je těžké předpovědět, co někdejší prezident udělá“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme