Mattia po týdnech v nemocnici dýchá sám. Zdravotní stav italského ‚pacienta 1‘ se pozvolna zlepšuje

Dobrá zpráva v záplavě těch špatných. Osmatřicetiletý Mattia se po třech týdnech v nemocnici konečně cítí lépe. Muž, který bývá v Itálii označován jako takzvaný pacient 1, už není na přístrojích, začal dýchat sám. Informoval o tom v pondělí Giulio Gallera, který má v Lombardii na starosti sociální a zdravotní péči. Mattia přišel v polovině února do nemocnice s mírným zápalem plic, testy na koronavirus mu ale lékaři udělali až po 36 hodinách.

Řím Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři v Indonésii se připravují na tiskovou konferenci kvůli koronaviru v Číně

(ilustrační foto) | Foto: Willy Kurniawan | Zdroj: Reuters

Italští lékaři slaví v boji s koronavirem jedno malé vítězství.

Mattia – sportovec, amatérský fotbalista, milovník běhání a takzvaný pacient 1 – už nemusí být na jednotce intenzivní péče v nemocnici San Matteo v severoitalském Paviu pod nepřetržitým dohledem lékařů.

„Doufám, že fakt, že je mladý a v dobré kondici, mu pomůže vrátit se do normálního života,“ uvedl šéf oddělení Francesco Mojoli, kterého citovala agentura AP.

Pacient 1

Mattia, manažer firmy Unilever, zpočátku bojoval několik dní s běžnou chřipkou, které se nemohl zbavit. Pomoc lékařů pak poprvé vyhledal 18. února, kdy přišel do nemocnice v severoitalském městě Codogno v oblasti Lombardie už s mírným zápalem plic. Nemusel ale zůstat přímo v nemocnici, proto šel domů. Následující den se vrátil s již velmi vážnými příznaky.

Omezení dopravy, uzavření měst. S čím počítají české pandemické plány a jak koronavirus řeší v Evropě?

Číst článek

Pro lékaře a sestry to byl jen další běžný pacient. Nikoho nenapadlo, že by mu měli udělat testy na nový typ koronaviru, protože se zdálo, že nemá žádné vazby na Čínu, odkud se nákaza šířila. Určené léky ale nezabíraly a Mattiův zdravotní stav se horšil.

Anestezioložka Annalise Malarová pak 20. února došla k závěru, že by mohlo jít právě o koronavirus. „Pokud pacient nereaguje na běžnou léčbu, tak mě na univerzitě učili neignorovat ani tu nejhorší hypotézu,“ vysvětlila v rozhovoru pro italský deník La Repubblica.

Lékaři se také znovu ptali Mattiovy ženy, zda nebyl v kontaktu s někým z Číny. Vzpomněla si, že obědval s kolegou, který se odtamtud vrátil. Jeho testy na koronavirus byly negativní. Odkud se tak Mattia nakazil, dodnes zůstává záhadou.

Přítomnost koronaviru oficiálně potvrdili lékaři ve stejný den kolem deváté hodiny večer, 36 hodin poté, co Mattiu hospitalizovali. Než určili správnou diagnózu, nakazilo se od něj podle agentury Reuters nejméně pět zdravotnických pracovníků, jeden pacient, jeho těhotná manželka a jeho známý. A než se dotyční dostali do karantény, i oni šířili nákazu dál.

Česko má 67 případů koronaviru. Čínské úřady uvolňují karanténu v provincii Chu-pej

Číst článek

Následovala chaotická noc, popsal italský deník Corriere della Sera. Nemocnice kolem půlnoci upozornila vedoucí směn. Teprve tehdy se o případném nebezpečí dozvěděl veškerý zdravotnický personál. Až do rána se na dalším postupu zběsile domlouvali doktoři, zdravotní sestry, vedení nemocnice a regionu spolu s ministerstvem zdravotnictví.

Úplná izolace zdravotnického zařízení nakonec nastala až následující den dopoledne, od té doby už nikdo nesměl ven ani dovnitř.

Mattiův stav byl velmi vážný, převezli ho proto do nemocnice San Matteo v nedalekém městě Pavia. A nakonec se mu udělalo lépe. Jeho žena, která je v osmém měsíci těhotenství, se po několika dnech hospitalizace vrátila z nemocnice domů.

Počátek koronaviru v Itálii?

Muž bývá označován za původce epidemie v Itálii, ale koronavirus se mohl šířit již předtím, než lékaři nemoc u „pacienta 1“ objevili.

„Nejméně týden před objevením prvního případu jsme pozorovali neobvykle vysoký počet případů zápalů plic. Všichni pacienti byli léčeni a posláni domů,“ popsal agentuře Reuters jeden z pracovníků nemocnice ve městě Codogno, který si nepřál být jmenován.

Italové se snaží zachovat klid, chtějí karanténu zvládnout společnými silami, říká Nicole Ludwig

Číst článek

Italský premiér Giuseppe Conte obvinil nemocnici z nesprávného postupu, jelikož podle něj nedodržela správná opatření. To ale vedení zdravotnického zařízení odmítlo, stejně jako regionální vláda Lombardie, která dohlíží mimo jiné i na zdravotnictví.

Tvrdí, že ministerstvo zdravotnictví změnilo koncem ledna pokyny ohledně toho, koho na koronavirus testovat a koho ne. To sice nejprve nařídilo, že nemocnice mají testovat také osoby, které zažívají neobvyklý nebo neočekávaný průběh nemoci – zejména při náhlém zhoršení stavu – 27. ledna však byl tento požadavek z pokynů vyškrtnut.

Podle nových pravidel se měli testovat pouze lidé, kteří měli vazby na Čínu, což se na „pacienta 1“ podle prvních informací nevztahovalo.

Na základě Conteho stížnosti otevřeli státní zástupci vyšetřování postupu nemocnice. Může to ale trvat mnoho týdnů, než dospějí k nějakému závěru, napsala koncem února agentura Reuters.

Koronavirem se v Itálii dosud nakazilo zhruba 10 tisíc lidí, přes 600 jich na nemoc COVID-19 zemřelo. Tamní vláda proto v pondělí vyhlásila celostátní karanténu.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme