Běloruský režim zřídil pro výslechy speciální cely. Vězni se jim vyhýbají i pokusy o sebevraždu

Vězni v Bělorusku se jich děsí, i pouhá zmínka je donutí k zoufalým činům, ale právě v těchto místech je často režim zlomí a donutí k doznání. Tak popisuje server Rádia Svobodná Evropa výslechové místnosti, v nichž končí kritici prezidenta Alexandra Lukašenka. Jedním z nich byl i politický vězeň Stěpan Latypov, který se přímo v soudní síni pokusil o sebevraždu poté, co uvedl, že se přiznal z donucení. A podle serveru není zdaleka jediný.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stěpan Latypov se u soudu bodl do hrdla propiskou a byl převezen do nemocnice

Stěpan Latypov se u soudu bodl do hrdla propiskou a byl převezen do nemocnice | Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda, agentura Reuters

Latypov se v úterý bodl propisovací tužkou do hrdla ve chvíli, kdy vypovídal jako svědek jeho otec. Než stráž stihla otevřít dveře klece, v níž byl zavřený, ztratil vědomí. Do soudní síně ho policisté přivedli s pohmožděninami na těle a ve tváři.

Politický vězeň se v Bělorusku pokusil o sebevraždu v soudní síni. ‚Důsledek represí,‘ napsala Cichanouská

Číst článek

„Otče! Po setkání (s tebou) ke mně přišel policista z GUBOP (Odboru boje proti organizovanému zločinu – pozn. red.). Sliboval, že jestli se nepřiznám, že jsem vinen, dočkám se izolace a začnou trestně stíhat příbuzné a sousedy. V izolaci jsem byl 51 dní. Tak se tedy připravuj,“ prohlásil Latypov podle BBC News předtím, než zvedl ruce a zranil se propiskou.

Událost zachytila dvě videa, které sdílela na sociálních sítích například novinářka Hanna Ljubaková. Na prvním je vidět, jak Latypov leží na dřevěné lavici uvnitř klece pro vězně a sklání se nad ním policisté. Přítomní nevěřícně křičí. Na druhém videu vězně vynášejí ze soudní budovy a nakládají ho do čekající sanitky.

‚Zvukotěsné prostory

Jak uvádí server Rádia Svobodná Evropa, podobné incidenty nejsou u běloruských politických vězňů ničím výjimečným. Krvavými zraněními se zadržení snaží vyhnout speciálním výslechovým místnostem, které jsou prakticky v každé věznici v zemi. Právě do nich mají být zadržení odváděni a násilím nuceni podepsat připravená doznání. Pouhá výhrůžka, že se tam objeví, vězně děsí a často je donutí si raději ublížit a převozem do nemocnice výslech přinejmenším odsunout.

Jak pro server popsal Michail Žamčužnij, který kvůli politicky motivovaným obviněním strávil za mřížemi 6,5 let, jde o zvukotěsné prostory o ploše přibližně 6 krát 4 metry s dvojitými stěnami a dveřmi. Poukazuje však, že často jsou pro podobně tvrdé výslechy v horších případech využívány i klasické cely - aby nebyl slyšet křik vězňů, výslech doprovází hlasitá hudba.

„Mnohokrát jsem viděl obviněné se přiznat k trestným činům přímo před dveřmi těchto místností,“ řekl Žamčužnij. Podle něj jsou však i ti, kteří se touto zkoušku snaží projít. Zda se jim to povede, závisí prý na síle jejich vůle a odolnosti.

Nečinnost soudů

Svědectví serveru poskytla i Alesija Kachanouská, jejíž syn Jauhen byl v srpnu 2020 zadržen na jedné z demonstrací. „Přiznání z něj vymlátili. Jakmile mu začali vyhrožovat touto místností, hned se vzdal,“ řekla. Před soudem však Jauhen uvedl, že je nevinný a předchozí přiznání bylo výsledkem fyzického a psychického tlaku.

Pratasevič se v běloruské televizi ‚přiznal‘ k organizování protestů. ‚Zlomili ho,‘ říká jeho otec

Číst článek

„Policisté mě mlátili do břicha, do hlavy, do nohou a vyhrožovali mi, že mě pošlou do výslechové místnosti, pokud jim nedám svědectví, které si představují. Přiznání jsem podepsal, aniž bych si ho přečetl,“ prohlásil před soudem. Ten však tyto okolnosti nevzal v potaz a následně ho odsoudil ke 3,5 letům vězení za podíl na masových nepokojích.

Běloruská nezisková organizace Právní iniciativa, která pomáhá aktivistům stíhaným běloruským režimem s podáváním žalob k Evropskému soudu pro lidská práva, uvedla, že nejhorší případy výslechů hraničících s mučením se odehrály loni v souvislosti s protesty po prezidentských volbách, v nichž si vítězství přisvojil Alexandr Lukašenko. Tyto praktiky přetrvávají v zemi dodnes.

„Množí se případy, kdy lidé před soudem říkají, že byli zbiti, aby se přiznali,“ řekl Sergej Ustinov z Právní iniciativy s tím, že podobná doznání soudci i nadále ignorují.

‚Zlomili ho‘

Zatím posledním, kdo se veřejně „doznal“ k organizování protestů, je zadržený novinář Raman Pratasevič. Bývalý redaktor informačního kanálu Nexta se ve čtvrtek objevil ve státní běloruské televizi a uvedl, že svou vinu na organizaci demonstrací okamžitě přiznal a Lukašenka respektuje.

„Znám svého syna velmi době a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí,“ uvedl podle AFP Pratasevičův otec.

„Je bolestné sledovat ‚přiznání‘ Ramana Prataseviče. Jeho rodiče věří, že byl mučen. To není Raman, kterého znám,“ napsal na twitter Franak Viačorka, jenž působí jako poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské.

It’s painful to see “confessions” of Raman Pratasevich. His parents believe he was tortured. This is not Raman I know. This man on Goebbels’ TV is the hostage of the regime, and we must make all possible to release him and the other 460 political prisoners.

21:15 – 03. 06. 2021

810 2936

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme