Pohřešované osoby a pěstírny konopí hledají policisté ve speciálních vrtulnících

Třináct speciálních vrtulníků pomáhá policii v Praze při pátrání po pohřešovaných osobách, pronásledování ujíždějících aut nebo detekci domácích pěstíren konopí. Několik strojů má navíc zvláštní úpravu pro potřeby záchranné letecké služby, kterou také zajišťují vyškolení policejní piloti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzsko-německý vrtulník EC 135, který využívá i pražská a středočeská záchranka

Francouzsko-německý vrtulník EC 135, který využívá i pražská a středočeská záchranka | Foto: Evelyna Kulíšková

Střežený hangár a heliport Letecké služby Policie ČR je hned vedle letiště Václava Havla v pražské Ruzyni.

K přepravě důležitých osob nebo speciálních policejních jednotek má letecká služba policie k dispozici pět amerických strojů Bell 412.

„Spouštění motoru je docela nebezpečná věc, kdyby došlo k požáru nebo kdyby teploty přesáhly povolenou hranici, tak se to přeruší," vysvětluje policejní pilot Radovan Krejčíř.

„Bell 412 se využívá zejména na slaňování a jeřábování, záchranu a hašení," dodává.

Vrtulník dokáže letět rychlostí až 205 kilometrů v hodině a je kromě jiného vybaven také zařízením pro vyhledávání havarovaných letadel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadají vrtulníky, které využívá policie, zjistila Evelyna Kulíšková

Osm menších a novějších francouzsko-německých vrtulníků EC 135 je o něco rychlejších a s hmotností kolem 3 tun i mrštnějších při zásazích.

„V policejní verzi je uzpůsoben tak, aby bylo možno využívat termovizi včetně záznamového zařízení jednak na vyhledávání osob a na dokumentaci různé policejní činnosti,“ říká Krejčíř.

„Čidlo termovize je vepředu na pravé lyžině a na levé straně, to je reflektor. Je tam přes něj infračervený filtr, takže to jeho světlo se přenese do okem neviditelného spektra. Dá se to využít i na to, že pachatel je osvícen, aniž by o tom věděl," popisuje.

Z výšky asi 400 metrů je tak i v noci velmi dobře přehledný monitoring dopravní situace, pátrání po osobách nebo vozidlech, kdy posádka vrtulníku pohodlně přečte i registrační značku auta.

Policejní vrtulníky jsou do akce nasazovány prakticky denně. Několik strojů si totiž od ministerstva vnitra pronajímá i zdravotnická záchranná služba.

Evelyna Kulíšková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme