Loni protestovali proti těžbě uhlí v dole Bílina. Teď mají aktivisté uhradit škodu 661 tisíc korun

Aktivisté loni v červnu obsadili povrchový důl Bílina, nyní musí uhradit škodu 661 tisíc korun, informoval Deník N. Protestovali proti těžbě a spalování uhlí, které ničí klima. Demonstranti mají Severočeským dolům zaplatit zejména za to, že kvůli jejich přítomnosti v dole se musela zastavit těžba. Protestující mají navíc uhradit i pokutu za neoprávněné vniknutí. Odmítají to a zvažují další kroky.

Mostecko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina asi dvaceti lidí vylezla v sobotu ráno na vrchol rypadla v lomu Bílina a na místě se připoutali. Dalších několik stovek lidí vyrazilo na pochod proti těžbě uhlí.

Loni v červnu aktivisté obsadili povrchový důl Bílina. Nyní 91 z nich přišla pokuta a předžalobní výzva. (archivní foto) | Foto: Petr Zewlakk Vrabec | Zdroj: Facebook/Limity jsme my

„Částku nezaplatím ze stejného důvodu, z jakého jsem se této akce účastnila. Máme snižovat uhlíkovou stopu, a zároveň se zvažovalo rozšíření Bíliny? To, jak nyní žije naše společnost, je neudržitelné a vlastně neslučitelné s pudem sebezáchovy,“ vysvětlila pro Deník N Kateřina Konstantinová, která se červnových protestů Klimakemp 2018 účastnila poprvé. Akci pořádalo hnutí Limity jsme my.

Během protestního pochodu zajistila policie 234 aktivistů. Další skupina brání těžbě v lomu Bílina

Číst článek

A právě ona se s několika dalšími lidmi minulé léto odpojila od davu protestujících a společně vylezli na věž překladiště uhlí. Báňský úřad toto chování vyhodnotil jako přestupek a vyměřil jí pokutu deset tisíc korun.

„Potřebné snížení emisí by podle propočtů vyžadovalo, aby vyspělé státy jako Česká republika se spalováním uhlí skončily nejpozději do roku 2030. ČEZ mezitím plánuje letos zvýšit těžbu uhlí o celých 8 procent. Občanská neposlušnost je v takové situaci podle nás zcela na místě,“ říká členka hnutí Limity jsme my Anna Bromová.

Báňský úřad nyní vydal celkem 91 příkazů kvůli neoprávněnému vniknutí demonstrantů do povrchového dolu. Podle mluvčího báňského úřadu Bohuslava Machka jde o 43 napomenutí a 48 pokut. Celkově šlo o statisíce korun. U několika z protestujících byla uložena pokuta v maximální výši, tedy 15 tisíc korun.

Stejným demonstrujícím zároveň poslaly Severočeské doly, tedy majitel dolu Bílina, předžalobní výzvu. Požaduje po nich úhradu škody 661 tisíc korun. Každý z nich by tak měl zaplatit asi sedm a půl tisíce korun. Nikdo z nich ji ale uhradit nehodlá. Pokuta podle mluvčího dolů Lukáše Kopeckého nezahrnuje ušlý zisk, pouze mzdové náklady zaměstnanců a externích firem.

Podobná demonstrace se v Bílině odehrála i v roce 2017, kdy musely Severočeské doly na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka. Tehdy tedy firma předžalobní výzvy neposílala. 

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme