Paliva v Polsku jsou levnější než ve většině Evropy. Příčinou mohou být podle expertů i nadcházející volby

Polsko má čtvrté nejlevnější ceny paliva v Evropě. A to i přesto, že cena barelu ropy roste, a měna zlotý naopak oproti dolaru oslabuje. Polští analytici navíc předvídají, že trend bude pokračovat až do parlamentních voleb 15. října.

Od stálé zpravodajky Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Zatímco v Evropě ceny paliv poslední dva měsíce výrazně rostou, růst v Polsku je nepostřehnutelný (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průměrná cena benzinu je v momentálně v Polsku šest zlotých a 30 grošů, což je něco přes 33 korun. U nafty je to o něco méně, a sice šest zlotých 20 grošů, tedy pod 33 korun. Nižší ceny paliv v rámci Evropské unii jsou už jen v Bulharsku, v Rumunsku a také na Maltě, kde ale vláda ceny uměle zmrazuje už tři roky.

Benzin v Česku už stojí více než čtyřicet korun na litr. Podle údajů společnosti CCS rostla také cena nafty

Číst článek

Nejlevnější jsou v Polsku paliva na stanicích polské petrochemické společnosti Orlen. Potvrzují to i porovnávače pohonných hmot, jako například Autocentrum PL. Stanice Orlen zde v žebříčcích předbíhají i diskontní síť čerpacích stanic.

Například ve Francii je nyní průměrná cena benzinu Natural 95 skoro 48 korun, v Rakousku jsou to necelé 43 koruny a na Slovensku více než 43 korun. V Česku je cena benzinu necelých 41 korun.

Zatímco v Evropě ceny paliv poslední dva měsíce výrazně rostou, růst v Polsku je nepostřehnutelný. Zatím nejsou známé příčiny, které by vysvětlovaly, proč na růst cen ropy a pohonných hmot na evropském trhu Polsko skoro nereaguje. Nabízí se ale také možnost, že roli hrají i říjnové volby.

Firma Orlen je petrochemickou společností s dominantním postavením na trhu a asi polovinu jejích akcií vlastní stát. Její ředitel Daniel Obajtek je členem vládní strany Právo a spravedlnost.

Polské médium Buisness Insider proto požádalo Orlen o vysvětlení jevu. Změny cen totiž mohou být výsledkem snížení cen v procesu výroby a přepravy paliva nebo využitím levnějších zásob.

Kromě jmenovaných příčin za situaci ale mohou být blížící se volby, ve kterých vládní mandát obhajuje právě Právo a spravedlnost. Podobný jev totiž už jednou nastal, a to v roce 2011 před volbami.

V Česku za 41 korun

Orlen na dotaz odpověděl, že se snaží, aby ceny paliv byly pro zákazníka atraktivní a zároveň že usiluje o stabilizaci cen, aby se jim vyhnuly výkyvy. Tiskové oddělení společnosti také uvedlo, že cena pohonných hmot nezávisí pouze na cenách ropy a pohonných hmot na evropském trhu.

Benzin za téměř 50 korun. Francie se potýká s cenami pohonných hmot, vláda vyzývá petrolejáře k solidaritě

Číst článek

Zároveň ale společnost nevyjmenovala faktory, které částku oproti cenám v zahraničí drží nízko, a to i v rámci vlastních stanic. Například v Česku se paliva na stanicích Benzina patřících společnosti Orlen pohybují nad 41 korunami. Média zároveň zjistila, že klesly ceny v rafinerii v Płocku, tedy právě v rafinerii Orlenu.

Cenový stav je podle ekonomů krátkodobě udržitelný. Například ekonom Rafael Mundry celý jev nazval „zázrakem z Orlenu“. Je podle něj pravděpodobné, že ceny pohonných hmot Orlenu budou v Polsku levné až do 15. října, tedy do parlamentních voleb.

V případě umělého držení cen po delší dobu připomíná web Buisness Insider maďarský scénář, kde vláda před rokem také administrativně zmrazila ceny pohonných hmot. Limity pak ale musela rušit, protože v některých regionech začalo docházet palivo.

Portál Money PL uvedl, že už se mu ozvalo několik firem, které problémy s dodávkami paliv hlásily Orlenu. Ukázalo se, že jde právě o dodávky z rafinérie s levným palivem v Płocku. Orlen ale jakékoliv problémy popírá.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme