Pellegrini: Matovič je bavič slovenské politiky. Teď musí předvést profesionalitu v řízení státu

Na Slovensku po čtrnácti letech končí nadvláda strany Smer-SD. V sobotních volbách se umístila na druhém místě za hnutím OĽaNO Igora Matoviče, podle odcházejícího premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) ale mohla dopadnout i hůř. „I výměna na postu volebního lídra přispěla k tomu, že jsme dosáhli výsledku 18,3 procenta,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál. Pokud chce být strana úspěšnějšího, měla by podle Pellegriniho provést personální změny.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odcházející slovenský premiér Peter Pellegrini

Odcházející slovenský premiér Peter Pellegrini | Foto: Vaclav Salek | Zdroj: ČTK

Volební výsledky odpovídají určité náladě ve společnosti. Měla by se nějak změnit strana Smer, aby se jí přiblížila?
Myslím, že vím, jaká je nálada u voličů naší politické strany i u sympatizantů, kteří vyjadřovali podporu mně jako předsedovi vlády. A v obou případech převládá názor, že strana Smer se musí posunout dopředu a musí se posunout dál i personálně. Když chceme být úspěšní a chceme do budoucna víc procent, tak nás čekají výměny personálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor Petra Pellegriniho (SMER-SD) pro Český rozhlas

Ještě před několika měsíci to vypadalo, že největším konkurentem vaší strany bude Za ľudí bývalého prezidenta Andreje Kisky. Co říkáte na to, že vás nakonec porazil Igor Matovič?
To je velké překvapení. Samozřejmě respektuji výsledek a i mu k němu gratuluji, ale upřímně bych si nikdy nemyslel, že člověk, který je v naší politice takovým bavičem a sázel spíše na teatrálnost, marketing a méně na odbornost, že tak zaujme lidí.

Ale lidé napravo asi něco hledali a nedokázal jim to nabídnout ani pan Kiska, ani PS/Spolu, tedy pan Truban s panem Beblavým, a proto se celá tahle část masy odhodlala dát hlas člověku, jehož boj je upřímný a čistý. Teď ale bude potřeba, aby se ukázala odbornost a profesionalita v řízení státu a to nemusí být jedno a to samé.

‚Odcházím spokojený‘

Říkal jste, že jste do mnoha svých funkcí přišel nečekaně, že jste hasil jakýsi požár. Jaké jsou teď vaše osobní ambice?
Nikdy jsem neměl ambice, které by se týkaly funkcí. Předsedou vlády jsem se stal asi v nejtěžší situaci naší novodobé historie. Bylo to po vraždě novináře, byly protesty na ulicích a velmi špatná atmosféra. Myslím si, že se mi podařilo tu situaci stabilizovat. Vyšetřili jsme vraždu, chytili jsme vrahy a v zahraničí máme opět dobré renomé. Jako předseda vlády tedy odcházím celkem spokojený, že odevzdávám novému premiérovi fungující zemi.

Pád Smeru, úspěch Matoviče a Maďaři bez zastoupení. Pět hlavních událostí voleb na Slovensku

Číst článek

Teď se ale nerozmýšlím nad tím, jakou funkci dostanu. Samozřejmě se veřejně hlásím k tomu, že jestli Smer dostane pozici místopředsedy parlamentu, tak mně jako lídrovi by tahle pozice měla být od naší strany nabídnuta.

Zmiňoval jste protesty, které nastaly před dvěma lety po vraždě novináře Jána Kuciaka a vy jste přebíral v té době úřad vlády. Byl to bod zlomu, kdy Smer začal slábnout?
Udělali jsme pro to všechno… I výměna na postu volebního lídra přispěla k tomu, že jsme dosáhli výsledku 18,3 procenta. Myslím, že kdybychom neudělali nic, tak výsledek je ještě horší.

Měsíc před volbami se otevřel proces, který dennodenně odkrýval různé věci. Objevil se také film, který se drasticky a fiktivně snažil vykreslit aktuální situaci ve státě, ten měl shodou okolností premiéru měsíc před volbami, a ne po. Potom bylo druhé výročí vraždy… Atmosféra byla velmi náročná a nám se mnohé věci i neprávem připisovaly. Plus jsme nesli i hříchy minulosti. Vzhledem k tomu jsme mohli dopadnout i hůř.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme