Lékaři v úterý naočkovali proti covidu-19 o pětinu méně lidí než před týdnem. Nakažených je 3787

V úterý bylo v Česku očkováno proti nemoci covid-19 nejméně lidí za všední den za skoro 14 dní. Podáno bylo 51 199 dávek vakcín, což je téměř o pětinu méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V úterý ale také dál pokračovalo zpomalování šíření epidemie. Bylo potvrzeno 3787 případů covidu, tedy o čtvrtinu méně než před týdnem. Dále ubývá i zemřelých, od 11. dubna se počet úmrtí lidí s covidem-19 drží pod 100 za den.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:05 21. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v Kongresovém centru

Očkování v Kongresovém centru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100 000 lidí denně, poté však začaly váznout dodávky vakcín. Podle vládních materiálů bylo do Česka do 16. dubna dodáno od začátku vakcinace zhruba 2,7 milionu dávek očkovacích látek proti covidu-19.

Vládní očkovací strategie původně počítala, že bude do konce dubna dodáno dohromady asi 3,4 milionu dávek. Do úterního večera bylo v Česku podáno lidem přibližně 2,6 milionu dávek vakcín a přes 893 000 lidí dostalo obě potřebné dávky.

V úterý se oproti předchozímu týdnu snížil i počet testovaných na koronavirus. Předešlé úterý bylo provedeno asi 213 tisíc antigenních testů a přes 24 tisíc PCR testů, zatímco tento týden v úterý to bylo jen zhruba 150 tisíc antigenních a 21 tisíc PCR testů. Třeba u testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří většinu všech testů na covid-19, tak navzdory celkovému snížení počtu nakažených mírně stoupl podíl pozitivně testovaných z 0,25 procenta za předchozí úterý na nynějších 0,33 procenta.

Text pokračuje pod online reportáží. 

U testů prováděných z jiných důvodů však podíly pozitivních případů klesly. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl oproti předchozímu úterý ze 7,2 na 6,7 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených snížil z 18,7 na 16,9 procenta.

Od poloviny března postupně klesají rovněž počty lidí s covidem-19 v nemocnicích. K úterku bylo hospitalizovaných 4063, což je asi o pětinu méně než před týdnem. Snižuje se si počet pacientů ve vážném stavu. Předchozí úterý jich bylo z celkového počtu hospitalizovaných přes 1100, kdežto tento týden už jen 861.

Statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší. I kapacity nemocnic se však v poslední době částečně uvolňují. Podle údajů ministerstva bylo začátkem dubna volných jen 16 procent lůžek s plicní ventilací a 27 procent standardních lůžek s kyslíkem. K dnešnímu ránu už bylo lůžek s plicní ventilací volných 23 procent. Podíl volných standardních lůžek v posledních dnech kolísal, dnes ráno byl opět na 27 procentech.

Od začátku března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno už celkem 1,61 milionu případů covidu-19. Zemřelo za celou dobu epidemie 28.711 lidí s covidem-19.

Index rizika PES

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19, ve středu zůstával na 56 bodech, což odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Takzvané reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, mírně stouplo z hodnoty 0,81 na 0,82. Dále se však drží pod zlomovou hodnotou jedna, jejíž překročení by znamenalo zrychlování šíření epidemie.

Nejlepší situace je v posledních dnech v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, kde se počet nově potvrzených případů covidu-19 za uplynulý týden drží pod 100 nakaženými na každých 100 000 obyvatel regionu. Vyplývá to z údajů k úterku, které ve středu na twitteru zveřejnili hygienici.

V regionech, kde budou počty nakažených pod touto hranicí, se podle předchozího vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) 26. dubna kompletně otevřou mateřské školy.

Nejméně nově nakažených za týden v přepočtu na obyvatele má Karlovarský kraj s 64,8 případu. V Královéhradeckém bylo případů 78,7. K hranici 100 nakažených se blíží ještě Plzeňský kraj, kde bylo za posledních sedm dní 113,6 případu. Největší nárůst naopak zaznamenal Zlínský kraj, a to 290,6 případu covidu-19 za sedm dní na 100.000 obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme