Olympiádu v Londýně bude střežit i válečná loď na Temži

Letní olympijské hry v Londýně začnou přesně za 100 dní a podle pořadatelů budí největší očekávání v historii. Organizátorům dělají vrásky technické potíže při prodeji lístků a hrozící protestní akce. Akci budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření, v pohotovosti bude i válečná loď.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy na Temži, Londýn

Olympijské kruhy na Temži, Londýn | Foto: LOH Londýn 2012

Kromě stále se opakujících zpráv o problémech v dopravě – naposledy šlo třeba o obavy z nedostatečné kapacity letiště Heathrow – se objevují ještě další pochybnosti: Jak dopadne poslední vlna prodeje 1,2 milionu lístků, neboť předchozí kola provázely technické potíže, a jak to bude s atmosférou během her. V podstatě totiž zatím žádná není.

Předseda organizačního výboru a bývalý běžec Sebastian Coe prohlásil, že půjde o největší sportovní show na zeměkouli a že Londýn bude jednou obří party. Tím si ale situaci spíše zkomplikoval, protože mnoho lidí očekává, že Londýn bude během her dopravně paralyzován a plný chaosu. Kupují si proto na srpen dovolené v zahraničí a z města se chystají odjet.

Olympiáda byla kromě toho sice koncipována jako celobritská akce, řada Britů se však tváří, že se jich to vůbec netýká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek sledoval v Londýně vrcholící přípravy na letní olympijské hry

Ještě stále je i co stavět a dodělávat. Podle některých kritiků existují určitá sportoviště zřizovaná jen pro období her zatím více méně pouze na papíře, například na kurtech pro plážový volejbal není ještě ani zrnko písku. Coe však v deníku Guardian ujistil, že všechno běží přesně podle časového plánu.

Ani slova o obří party neznějí úplně reálně, protože po zkušenosti z minulých her rozhodně neodpadnou všudypřítomné kontroly. Velká Británie je země s vysokým stupněm protiteroristického nebezpečí. Na Temži bude k zásahu připravena válečná loď, v činnosti bude protiraketový systém.

Hlavní nebezpečí je narušení průběhu závodů

Bezpečnost však pořadatelé řeší hlavně v souvislosti s možným narušením průběhu závodů nebo dokonce už štafety s olympijskou pochodní. Důrazným poučením je pro ně i nedávný incident během slavného veslařského závodu mezi univerzitami Oxford a Cambridge.

Výtržník Trenton Oldfield dokázal, že paralyzovat velkou sportovní akci může být snadné. Sebastian Coe se však ale dle vlastních slov kvůli hrozícím protestům různých aktivistických skupin nehodlá stát paranoidním.

Stočit pozornost správným směrem mu pomáhají velká sportovní esa. Americký plavec Michael Phelps doufá, že se londýnské hry stanou vyvrcholením jeho kariéry. Jamajský sprinter Usain Bolt zase pro BBC řekl, že se může stát „žijící legendou,“ pokud zaběhne 9,4 vteřiny na 100 metrů a 19 vteřin na dvojnásobné trati.

Jiří Hošek, Lucie Maňourová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme