Původní trhonický mlýn se dočká záchrany, ujala se ho vnučka původních majitelů

Vzácný vodní mlýn v Trhonicích u Jimramova dostává svou původní podobu. O záchranu jedné z nejohroženějších památek Žďárska usiluje jeho majitelka. Architektonický skvost z poloviny 16. století zdědila po svých prarodičích a má smělý plán - za dva, tři roky z něj udělat lákadlo pro turisty. Památkáři jsou ale skeptičtější, prý je v něm práce na dalších sto let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trhonický mlýn pomalu prochází rekonstrukcí, ta by mohla být hotová až za dva až tři roky

Trhonický mlýn pomalu prochází rekonstrukcí, ta by mohla být hotová až za dva až tři roky | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

„Dělám průzkum omítek a zatím jsem zjistil, že spodní část průčelí byla dodatečně opravovaná. Barevnost se bude muset určovat z horních omítkových vrstev tam, kam nedosáhl předchozí zedník,“ říká památkář Petr Gryc, který má na starosti operativní průzkumy.

Omítnutí stavení je jen jednou kapkou v moři prací, které mlýn potřebuje. Jeho majitelka Gabriela Horčíková mu s rodinou věnuje každou volnou chvíli. Jezdí sem z Moravské Třebové, spí v karavanu a myjí se v trhonickém potoce nebo v koupelně pod širým nebem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gabriela Horčíková se snaží opravit unikátní mlýn v Trhovicích, časem by ho chtěla zpřístupnit i turistům

„Díl, který jsem dostala, je od babičky, ženy posledního mlynáře. Na začátku bylo velké rodinné sezení, nikdo v rodině ho moc nechtěl, ale protože mám šikovného manžela, řekl, hele půjdeme do toho,“ vypráví majitelka.

Vodní mlýn trpěl výraznými statickými poruchami, Gabriela Horčíková zachraňuje, pod dohledem památkářů, původní konstrukce a jednou by chtěla veřejnosti ukázat, jak kdysi mlýn šlapal.

„Jsou tam ty původní mlýnské kameny a tohle je lub. Možná znáte pořekadlo, že má někdo za lubem, protože to, co ulpělo na lubu, si mohl mlynář nechat,“ ukazuje.

Ve čtyřpatrovém mlýně se prolínají prvky baroka i klasicismu, naposledy v něm mlynáři mleli v roce 1941. Turisté si ho prohlédnou možná za dva, tři roky.

Hana Mikulincová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme