Rowlingová rozšířila svůj literární záběr. Pod pseudonymem vydala detektivku

Věčně živá historie slavných literárních pseudonymů má další zajímavou položku. Podezíraví britští novináři totiž odhalili tajemství za nečekaně skvělým debutem neznámého autora detektivních příběhů Roberta Galbraitha. On to taky žádný Galbraith není. Dokonce to ani není muž, nýbrž autorka příběhů o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. K. Rowlingová

J. K. Rowlingová | Foto: www.jkrowling.com

Jak se malou lest Rowlingové podařilo tak rychle odhalit? Byla to celá série událostí a indicií. Kritici zavětřili něco nekalého v okamžiku, kdy si knihu The Cuckoo’s Calling (v českém překladu Volání kukačky) přečetli a zjistili, že je napsaná velmi vyspěle a že vůbec neodpovídá literární prvotině jakéhosi pana Galbraitha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč vydala slavná spisovatelka J.K.Rowlingová svou novou knihu pod pseudonymem, zjišťoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Jeden z recenzentů třeba žasnul, jak může spisovatel-muž popsat tak dopodrobna ženské šaty. Když se navíc zjistilo, že dotyčný autor má stejného agenta i vydavatele jako J. K. Rowlingová, nechal si týdeník Sunday Times udělat analýzu textu u Petera Millicana z Oxfordské univerzity.

„Soustředil jsem se na délku slov a vět, délku odstavců, interpunkci nebo často se vyskytující slova. Podle těchto kritérií se ukázalo, že se Cuckoo’s Calling nejvíc blíží známým knihám paní Rowlingové,“ vysvětlil BBC profesor Millican.

Angloamerická literatura se případy dvojí identity jen hemží. Za pozornost stojí sestry Bronteovy, které publikovaly coby bratrská trojice Currer, Ellis a Acton Bellovi. Autor Toma Sawyera Mark Twain se ve skutečnosti jmenoval Samuel Langhorne Clemens. A spisovatel s občanským jménem Eric Blair si vypůjčil jméno své oblíbené řeky a udělal ze sebe George Orwella.

Spisovatelka v oficiálním prohlášení uvedla, že „to bylo něco báječného, vydat knížku bez všeho toho poprasku, bez očekávání, s čistým požitkem z toho, jaká bude zpětná vazba od čtenářů a od kritiky.“

Rowlingová jen doufala, že to tajemství vydrží o něco déle a za spolupachatele označila svého odpovědného redaktora Davida Shelleyho.

Na Amazonu stoupl počet objednávek po onom senzačním odhalení o až komických 507 tisíc procent. Ať už na internetu nebo hlavně v kamenných obchodech se knížka v podstatě nedá sehnat.

Komik Michael Moran na Twitteru navrhl, aby se řeklo, že úplně všechny knížky napsala J. K. Rowlingová. Prodej pak podle něj stoupne o 150 tisíc procent a knižní průmysl bude s konečnou platností zachráněn.

Tak či tak, další detektivku chce slavná autorka vydat už v příštím roce.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme